خواص اسپیرولینا برای سلامتی

spirulina

جلبک سبز-آبی شگفت انگیز با مواد مغذی سودمند با قابلیت های بسیار بالا انتخاب شده است. دراین مقاله درباره ی ۱۰ مورد از خواص اثبات شده اسپیرولینا آشنا می شویم. ما همچنین درباره نحوه استفاده از آن نیز بحث خواهیم کرد:

اسپیرولینا چی هست؟ اسپیرولینا یک ارگانیسم¹ آبزی است که معمولاً در دریاچه های قلیایی آب شیرین زندگی می­کند.

Live spirulina هرجلبک ۳۰۰ تا ۵۰۰ میکرون طول دارد، اندازه ای که به سختی می­توان با چشم غیر مسلح شناسایی شود. به نظر می­رسد یک رشته سبز کوچک که به شکل مارپیچی است.جلبک سبز-آبی اسپیرولینا در حقیقت یک سیانوباکتری است.

اسپیرولینا اساساً با دیگر سبزیجات دریایی که شناخته شده هستند، مثل کلرلا یا نوری مشابه است. اما یک تفاوت عمده بین اسپیرولینا و سبزیجات دریایی وجود دارد.اسپیرولینا یک باکتری است، پس در دیواره آن سلول سلولز وجود ندارد اما مجموعه ای از پروتئین و شکر دارد. به همین دلیل است که راحت هضم می شود و محتوای سلول را برای آنزیم های گوارشی در دسترس قرار می دهد. به همین دلیل است که بسیار آسان جذب بدن می شود و مواد مغذی در آن bio-availability² بالایی دارند.

 

خب در حال حاضر تا حدودی با اسپیرولینا و اینکه چه چیزی است، آشنا شدیم. در ادامه با خواص جلبک اسپیرولینا آشنا می شویم:

جلبک اسپیرولینا یک منبع عالی از مواد مغذی است.از جمله خواص جبلک اسپیرولینا این است که می تواند اثر شگفت انگیزی بر روی مغز و بدن شما داشته باشد. همچنین غنی ترین ماده مغذی می باشد. جلبک اسپیرولینا در جهان به عنوان کامل ترین غذا شناخته شده است. و اطمینان داشته باشید که این گفته یک ادعای خالی نیست.

در مورد اسپیرولینا می شود اینگونه تعریف کرد که یک سبزی با پروتویین بیشتر از گوشت، دارای آهن بیشتر از اسفناج، همچنین ویتامین آ بیشتر از هویج، و کلسیم بیشتر از شیر است. تصور کنید اسپیرولینا یک منبع عالی برای محافظت فیتو شیمیایی³ است که به طور طبیعی کم چرب و فوق العاده آسان هضم می‌شود. تمامی این گفته ها فقط بخشی از خواص جلبک اسپیرولینا می باشد.

مزایای مصرف اسپیرولینا چیست؟

۱) اسپیرولینا می تواند کم خونی را برطرف نماید

اولین مزیت آن از این حقیقت آمده است که اسپیرولینا سرشار از آهن فعال است و بنابراین می­تواند کم خونی را کاهش دهد.
anemia
کم خونی یک وضعیت شایع است، حتی در کشور های توسعه یافته نیز وجود دارد. آمار کم خونی در جهان به شدت سرسام آور و وحشتناک هستند: بیش از ۳۰٪ جمعیت جهان حدود ۲میلیارد نفر کم خونی دارند، که به دلیل کمبود آهن می باشد.

بنابراین، اسپیرولینا با داشتن درصد بسیار بالای آهن (۱۰۰۰ ٪ بیشتر از اسفناج خام !) و با داشتن ویتامین B ، به طرز باور نکردنی به جلوگیری از کمبود آهن کمک می­ کند حتی آن را برطرف می نماید.

مصرف اسپیرولینا باعث می شود گلبول های قرمز افزایش یابد و در نتیجه میزان رسیدن اکسیژن به عضلات بدن بیشتر شود.

 

۲) اسپیرولینا یک آنتی اکسیدان قوی و عامل ضد التهابی است

مزیت بعدی که در مورد آن صحبت می کنم، خاصیت آنتی اکسیدان و ضد التهابی بودن اسپیرولینا است. شاید درباره اینکه اکسید شدن و آسیب های ناشی از آن که باعث می شود به DNA و سلول های بدن آسیب برساند، شنیده باشید. این عامل می ­تواند منجر به التهابات مزمن، افزایش خطر سرطان و بیماری های دیگر مثل دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و همینطور بیماری های عصبی شود.

اسپیرولینا یک منبع بسیار قوی از آنتی اکسیدان ها است، به لطف مجمو عه ای باورنکردنی از رنگدانه های موجود در اسپیرولینا که می­تواند دربرابر آسیب های اکسیدکننده از بدن انسان محافظت کند.

درواقع، اسپیرولینا منبع غنی از بتاکاروتن، کاروتنوید، کلروفیل و از همه مهمتر رنگدانه های فایکوسیامین است. در واقع این آنتی اکسیدان (فایکوسیامین) یک رنگدانه منحصر به اسپیرولینا است که در اسپیرولینا رنگ منحصر به فرد آبی-سبز را تشکیل می­دهد. فایکوسیامین تقریباً ۶٪ وزن اسپیرولینا را تشکیل می­دهد.

فیکوسیانین می تواند با رادیکال های آزاد مبارزه کند و مانع تولید مولکول های التهابی شود و اثرات آنتی اکسیدان و ضد التهابی را به اثبات برساند.

نه تنها فایکوسیانین یک آنتی اکسیدان قوی است بلکه سلامت عملکرد مغز را تضمین می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید.

۳) اسپیرولینا می­تواند کلسترول را کاهش دهد

دیگر مزیت مهم اسپیرولینا این است که می­تواند کلسترول مضر بدن مثل LDL و تری گلیسیرید، را کاهش دهد. درحالیکه باعث افزایش HDL یا کلسترول خوب شود.

تحقیقات انجام شده روی ۲۵ نفر که دارای دیابت نوع ۲ بودند، نشان می­ دهد که با ۲گرم اسپیرولینا در روز به طور قابل ملاحظه ای دیابت آنها بهبود یافت.

تحقیق دیگری روی افرادی که کلسترول بالایی داشتند که با ۱ گرم در روز، تریگلیسیرید آنها ۱۶٪ و LDL آنها ۱۰٪ کاهش داشته است. چندین مطالعه نیز اثرات مطلوبی را با دوزهای بالاتر از ۴.۵ تا ۸ گرم اسپیرولینا در روز نشان داده اند.

۴) اسپیرولینا فشارخون را کاهش می­دهد

یکی دیگر از مزایای بزرگ اسپیرولینا برای سلامتی کاهش فشارخون است. برخی از شواهد نشان می دهد که اسپیرولینا می تواند خواص ضد سرطانی داشته باشد.

برخی تحقیقات در حیوانات آزمایشگاهی نشان می دهد که می تواند سرطان و اندازه تومور را کاهش دهد. اسپیرولینا به طور ویژه برای درمان سرطان دهان و همچنین تمور های پیش سرطانی مورد مطالعه قرار گرفته است.

در ویدئو تعدادی لینک از تحقیقات انجام شده قرار دارد که شما به کمک آنها می توانید به طور کامل تری مطالب را دنبال کنید.

 

 

 

۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰

¹: هر موجودی که بتواند از نور، غذا تولید کند؛ یک ارگانیسم نامیده میشود.

²: درجه و میزان خواصی از یک ماده (به طور مثال یک دارو) که وقتی وارد بدن یک فرد زنده می شوند تاثیر فعال فیزیولوژیکی دارد.

³: مواد شیمیایی تولید شده بوسیله گیاهان است که از آنها در مقابل رقبا، پاتوژن ها یا شکارچیان محافظت می کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .