پرورش جلبک اسپیرولینا در منزل – بخش چهارم محیط کشت

زمانی که شما جلبک اسپیرولینا را در منزل پرورش می‌­دهید، یکی از مهم ترین عوامل بسیار ضروری محیط کشت (همان آبی که اسپیرولینا در آن رشد می‌­کند) می‌­باشد. چرا؟ چون اسپیرولینا تقریبا هر چیزی که در محیط رشد خود باشد را جذب می‌­کند. همانطور که حدس می­‌زنید منظور همان محیط کشت است.

این بدان معنی است که اسپیرولینا فلزات سنگین و سایر سموم بدن شما را جذب خواهد نمود. اما جلبک اسپیرولینا دقیقا مشابه همان محیطی که در آن رشد کرده، تاثیر خواهد داشت.

محیط کشت

بنابراین اگر اسپیرولینا در آب که فلزات سنگین دارد رشد کند، تمام آن را جذب کرده و در خود نگه می­دارد، و این خاصیت خوبی نیست. مطمئنا کسی دوست ندارد از این جلبک آلوده برای مصرف روزانه خود استفاده کند. این خاصیت جذ کنندگی جلبک نه تنها شامل فلزات سنگین می­شود بلکه برای تابش نور خورشید هم صدق می­کند.

 

تاثیر مصرف اسپیرولینا و جلوگیری از مواد رادیواکتیو

برای شرح بیشتر این موضوع، آیا می­‌دانستید در شهر چرنوبیل ( یکی از شهرهای اکراین که در نزدیکی مرز بلاروس واقع شده است) مزارعی برای کشت اسپیرولینا وجود دارد تا به کاهش عوارض رادیواکتیو در محیط کمک کند؟ همچنین اهالی آن شهر اسپیرولینا را به عنوان غذای تقویت کننده و مکمل به فرزندان خود می­‌دهند! (البته آن بخشی که در سایت های رادیواکتیو رشد نمی­‌کنند) رئیس کمیته کودکان شهر چرنوبیل آقای بلوکیا اعلام کرد: طی آزمایشات انجام شده در ۴۵ روز، بر کودکانی  که اسپیرولینا مصرف کرده اند، نتایج نشان می‌­دهد مواد رادیواکتیو در ادرار کودکان به میزان ۸۳٪ کاهش یافته است. و باعث افزایش سلول های سرکوبگرT۱ می­‌شود.

به علت توضیحات داده شده پیشنهاد می­‌شود از مصرف اسپیرولینای تولید چین جدا خودداری نمایید. چرا که استانداردهای زیست محیطی در آنجا وجود ندارد و هوا در چین بسیار آلوده است (البته نه در همه جا) در نتیجه محیط کشت آنجا مناسب رشد نیست.

بنابراین، از کجا باید شروع کنیم؟

 1. آب

آب به دلایلی که توضیح داده­ایم باید خالص باشد. این بدان معنی نیست که شما باید از آب معدنی استفاده کنید بلکه باید آب شیرین را فیلتر کنید. چیزی شبیه فیلتر بریتا می­تواند انتخاب بسیار مناسبی برای شما باشد.

اگر شما از آب رودخانه برای ساخت محیط کشت استفاده می‌­کنید، از فیلتر  UVعلاوه بر فیلتر کربن فعال نیز باید استفاده کنید؛ چون ممکن است جلبک ها یا ارگانیسم های دیگر در آب وجود داشته باشد که با اسپیرولینا رقابت و یا از آن تغذیه کنند. از شایع ترین جلبک های موجود کلرلا یا نویکولا می‌­باشند. در زمانی که جلبک اسپیرولینا به اندازه کافی متراکم نیست (در حدی که بتواند از نفوذ نور به عمق مخزن جلوگیری کند)، این جلبک ها (کلرلا و نویکولا) به طور عمده می­‌توانند در شروع کشت مشکلاتی را بوجود آورند.

خواص اسپیرولینا برای سلامتی

زمانی که محیط کشت اسپیرولینا متراکم و در حال رشد است، به علت شرایط رشد خطرات و ریسک های کمتری برای اسپیرولینا وجود دارند. اگر pH محیط کشت شما بیشتر از ۹.۶ و اندازه صفحه Secchi (نوعی ظرف برای اندازه گیری) کمتر از ۳ باشد، خطر از بین رفتن جلبک شما به حداقل می­‌رسد. (قبل از برداشت محصول باید این شرایط اساسی برای جلبک های شما مهیا باشد در غیر این صورت ما توصیه نمی­‌کنیم که اسپیرولینای خود را برداشت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه نمایید)

جالب است بدانید با اینکه اسپیرولینا برای رشد از آب استفاده می‌کند، تولید یک پوند پروتیئن در حدود ۳۰ برابر کمتر به آب نیاز دارد تا یک پوند پروتیئن که از گوشت به دست می آید. شما یکبار محیط کشت خود را از آب پر می‌کنید و در مراحل بعد فقط به اندازه ای که تبخیر می­‌شود، به آب نیاز دارید. اسپیرولینا واقعاً دوستدار محیط زیست است.

محیط کشت

 1. مواد مغذی

درست مثل یک گیاه، اسپیرولینا برای رشد به انواع مواد مغذی در محیط کشت نیاز دارد. نیاز های اساسی اسپیرولینا عبارتند از:

 • آب قلیایی
 • منبع نیتروژن ثابت
 • منبع آهن، فسفر، پتاسیم و گوگرد
 • منبع کربن (این منبع میتواند CO۲ اتمسفر باشد)
 • منبعی از کلسیم، کلر و منیزیم

محیط کشت های مختلفی اعم از zarrouk، jourdan، CFTRI، ۱۱-BG وجود دارد که برای کشت اسپیرولینا استفاده می­شوند.

محیط کشت Zarrouk می­تواند در میزان رشد اسپیرولینا بسیار موثر باشد. تمام موارد تشکیل دهنده در این محیط کشت به صورت آنلاین خریداری می­شود (شما می­توانید محیط کشت ویژه و آماده را در فروشگاه پارس جلبک تهیه نمایید) همچنین می توانید مقدار بیشتری را خریداری کنید که هم هزینه های حمل و نقل را کاهش دهید و هم در هزینه خرید صرفه جویی نمایید.

 

ترکیب اصلی محیط کشت زاروک

در اینجا یک ترکیب از محتویات محیط کشت Zarrouk است، که من توصیه میکنم برای استفاده از مخزن خود در خانه استفاده کنید:

پرورش جلبک اسپیرولینا در منزل – بخش سوم تحرک محیط کشت

لیست مواد مغذی پر مصرف

مقدار در یک لیتر

(NAHCO۳ (Sodium bicarbonate

۱۶.۸g

(K۲HPO۴ (Dipotassium hydrogen phosphate

۰.۵g

(NaNO۳ (Sodium nitrate

۲.۵g

(K۲SO۴ (Potassium Sulfate

۱.۰g

NaCl

۱.۰g

(MgSO۴. ۷ H۲O (Magnesium sulfate

۰.۲۰g

(CaCl۲ (calcium chloride

۰.۰۴g

(FeSO۴. ۷ H۲O (Ferrous sulfate

۰.۰۱g

(EDTA (ethylene daimio tetra acetic acid

۰.۰۸g

محلول A

۱ml
محلول B

۱ml

موارد مورد نیاز برای ساخت محلول A:

محلول A

مقدار در یک لیتر

(H۳BO۳ (Boric acid

۲.۸۶g

MnCl۲. ۴ H۲O

۱.۸۱g

(ZnSO۴ (Zinc sulfate

۰.۲۲g

(CuSO۴ (Copper Sulfate

۰.۰۸g

(MoO۳ (Molybdenum oxide

۰.۰۱g

موارد مورد نیاز برای ساخت محلول B:

محلول B

مقدار در یک لیتر

(NH۴VO۳ (Ammonium metavanadate

۰.۰۲۲۹g

(K۲Cr (SO۴)۴. ۲۴ H۲O (Chrome alum

۰.۰۹۶g

(NiSO۴. ۷ H۲O (Nickel sulfate

۰.۰۴۷۸g

(Na۲WO۴ (Sodium tungstate

۰.۰۱۷۹g

(Co (NO۳)۲. ۷ H۲O (cobalt nitrate

۰.۰۰۴۴g

 

ممکن است تعداد و تنوع این مواد مغذی کمی دلهره آور به نظر برسد. مخصوصاً اگر که شما شیمی را دوست نداشته باشید، اما در واقع این ها بسیار ساده هستند. ساخت محیط کشت درست مثل یک دستورالعمل ساخت غذای خوشمزه است. هر مرتبه فقط باید یکی از این مواد مغذی را استفاده کنید ، آنها را یکی یکی به همدیگر اضافه کنید و یکدفعه می­بینید که در پایین لیست هستید.

اگر هنوز هم فکر میکنید که این کار شبیه آزمایشات شیمی است، نگران نباشید! ما در پارس جلبک این محیط کشت را برای شما آماده کرده ایم. کافیست به فروشگاه رفته و اقلام مورد نیاز خود را تهیه نمایید.

 

 

۱:دفاع اختصاصی بدن شامل ایمنی هومورال و ایمنی سلولی است. در ایمنی سلولی لنفوسیت‌های T (سلول‌های T) فعالیت دارند. لنفوسیت‌های T پس از اتصال به آنتی‌ژن تکثیر پیدا می‌کنند و انواعی از سلول‌های T از جمله تعدادی T کشنده و تعدادی T خاطره به وجود می‌آورند. برای اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه شود

 

9 دیدگاه برای “پرورش جلبک اسپیرولینا در منزل – بخش چهارم محیط کشت

 1. اعظم خزایی گفته:

  سلام ای کاش میشد به مشاغل خانگی بیشتر اهمیت داد مطالب نشون میده کشت جلبک اسپیرولیناخیلی اسون حتی زنان خانه دارهم میتوانندبایک باراموزش اشتغالزایی کنند.من که خیلی علاقه منداین شغل شدم.باسپاس ازسایت پارس جلبک

 2. محمد گفته:

  سلام.میخواستم بدونم که شما در حال حاضر از کدوم نوع کود استفاده میکنید و بپرسم که بهترین نوع کود از نظر اقتصادی کدومه و با کدوم کود میشه به ازای هر لیتر یک گرم برداشت کرد؟

  • Admin گفته:

   سلام. ممنون از شما که مطالب ما رو بازدید کردید.

   در حال حاضر کودهای تولیدی ما زاروک بهینه شده هستند که برای کشت اسپیرولینا بسیار موثر عمل میکنند.

   شما با کودهای ما میتونید حداقل یک گرم و حداکثر سه گرم پودر جلبک در هر لیتر برداشت کنید. برای بازدید از فروشگاه روی لینک زیر کلیک کنید

   فروشگاه

   (همچنین لازم به ذکر است به زودی این دامنه غیرفعال شده و تمامی مطالب و موضوعات به دامنه parsjolbak.com منتقل خواهد شد)

 3. محمد گفته:

  سلام خسته نباشید و ممنون از اطلاعاتی که رو سایت قرار دادین .
  یه سوال داشتم این محلولی که بالا روش ساختش و موادش رو گفتید که از محلول A و Bدرست میشه که مجموعش میشه یک لیتر این یک لیتر برای چه مقدار ابه؟
  تشکر

  • Admin گفته:

   سلام به شما دوست عزیز.

   ببینید بخش اول برای مقدار یک لیتر هست! یعنی شما اگر قصد دارید برای ده لیتر یا صد لیتر یا بیشتر محیط کشت درست کنید، کافیست این مقدار ها را در عدد ۱۰ یا ۱۰۰ یا بیشتر ضرب کنید و میزان بدست آمده مواد را در آب استریل شده ترکیب کنید و نهایتا محیط کشت ده لیتر یا صد لیتر یا بیشتر آماده کرده‌اید. و در نظر داشته باشید محلول A و محلول B را مثلا برای حجم ده لیتر محیط کشت، از هر کدام فقط ده سی‌سی اضافه کنید.

   بخش A و B برای هزار لیتر هستند که در هر لیتر فقط یک میلی‌لیتر از آنها را باید استفاده کرد.

   امیدواریم که توضحات روشن باشد

 4. علی گفته:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  میخواستم بپرسم جلبک اسپیرولینا تاچه از سوری آب را تحمل میکنه و EC مناسب جهت کشت این جلبک چقدره؟

  • Admin گفته:

   سلام دوست عزیز. خواهش می‌کنم ممنون که مطالب ما رو مطالعه کردید
   اسپیرولینا میتونه توی محیط ها با مقداری شوری هم رشد داشته باشه.
   EC هم نهایت کمتر از ۲۰۰۰ باشه مناسب است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیلتان را وارد کنید تا همین الان این آموزش ارزشمند را دریافت نمایید

مهم ترین نکات و رایج ترین اشتباهات در پرورش جلبک ها
برایم ایمیل شود
نگران نباشید، ایمیل های مزاحم نمی‌فرستیم
close-link