پرورش جلبک اسپیرولینا در منزل – بخش چهارم محیط کشت

culture medium

زمانی که شما جلبک اسپیرولینا را در منزل پرورش می‌­دهید، یکی از مهم ترین عوامل بسیار ضروری محیط کشت (همان آبی که اسپیرولینا در آن رشد می‌­کند) می‌­باشد. چرا؟ چون اسپیرولینا تقریبا هر چیزی که در محیط رشد خود باشد را جذب می‌­کند. همانطور که حدس می­‌زنید منظور همان محیط کشت است.

این بدان معنی است که اسپیرولینا فلزات سنگین و سایر سموم بدن شما را جذب خواهد نمود. اما جلبک اسپیرولینا دقیقا مشابه همان محیطی که در آن رشد کرده، تاثیر خواهد داشت.

forum Green aquarium

بنابراین اگر اسپیرولینا در آب که فلزات سنگین دارد رشد کند، تمام آن را جذب کرده و در خود نگه می­دارد، و این خاصیت خوبی نیست. مطمئنا کسی دوست ندارد از این جلبک آلوده برای مصرف روزانه خود استفاده کند. این خاصیت جذ کنندگی جلبک نه تنها شامل فلزات سنگین می­شود بلکه برای تابش نور خورشید هم صدق می­کند.

 

تاثیر مصرف اسپیرولینا و جلوگیری از مواد رادیواکتیو

برای شرح بیشتر این موضوع، آیا می­‌دانستید در شهر چرنوبیل ( یکی از شهرهای اکراین که در نزدیکی مرز بلاروس واقع شده است) مزارعی برای کشت اسپیرولینا وجود دارد تا به کاهش عوارض رادیواکتیو در محیط کمک کند؟ همچنین اهالی آن شهر اسپیرولینا را به عنوان غذای تقویت کننده و مکمل به فرزندان خود می­‌دهند! (البته آن بخشی که در سایت های رادیواکتیو رشد نمی­‌کنند) رئیس کمیته کودکان شهر چرنوبیل آقای بلوکیا اعلام کرد: طی آزمایشات انجام شده در 45 روز، بر کودکانی  که اسپیرولینا مصرف کرده اند، نتایج نشان می‌­دهد مواد رادیواکتیو در ادرار کودکان به میزان ۸۳٪ کاهش یافته است. و باعث افزایش سلول های سرکوبگرT1 می­‌شود.

به علت توضیحات داده شده پیشنهاد می­‌شود از مصرف اسپیرولینای تولید چین جدا خودداری نمایید. چرا که استانداردهای زیست محیطی در آنجا وجود ندارد و هوا در چین بسیار آلوده است (البته نه در همه جا) در نتیجه محیط کشت آنجا مناسب رشد نیست.

بنابراین، از کجا باید شروع کنیم؟

 1. آب

آب به دلایلی که توضیح داده­ایم باید خالص باشد. این بدان معنی نیست که شما باید از آب معدنی استفاده کنید بلکه باید آب شیرین را فیلتر کنید. چیزی شبیه فیلتر بریتا می­تواند انتخاب بسیار مناسبی برای شما باشد.

اگر شما از آب رودخانه برای ساخت محیط کشت استفاده می‌­کنید، از فیلتر  UVعلاوه بر فیلتر کربن فعال نیز باید استفاده کنید؛ چون ممکن است جلبک ها یا ارگانیسم های دیگر در آب وجود داشته باشد که با اسپیرولینا رقابت و یا از آن تغذیه کنند. از شایع ترین جلبک های موجود کلرلا یا نویکولا می‌­باشند. در زمانی که جلبک اسپیرولینا به اندازه کافی متراکم نیست (در حدی که بتواند از نفوذ نور به عمق مخزن جلوگیری کند)، این جلبک ها (کلرلا و نویکولا) به طور عمده می­‌توانند در شروع کشت مشکلاتی را بوجود آورند.

زمانی که محیط کشت اسپیرولینا متراکم و در حال رشد است، به علت شرایط رشد خطرات و ریسک های کمتری برای اسپیرولینا وجود دارند. اگر pH محیط کشت شما بیشتر از ۹.۶ و اندازه صفحه Secchi (نوعی ظرف برای اندازه گیری) کمتر از ۳ باشد، خطر از بین رفتن جلبک شما به حداقل می­‌رسد. (قبل از برداشت محصول باید این شرایط اساسی برای جلبک های شما مهیا باشد در غیر این صورت ما توصیه نمی­‌کنیم که اسپیرولینای خود را برداشت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه نمایید)

جالب است بدانید با اینکه اسپیرولینا برای رشد از آب استفاده می‌کند، تولید یک پوند پروتیئن در حدود ۳۰ برابر کمتر به آب نیاز دارد تا یک پوند پروتیئن که از گوشت به دست می آید. شما یکبار محیط کشت خود را از آب پر می‌کنید و در مراحل بعد فقط به اندازه ای که تبخیر می­‌شود، به آب نیاز دارید. اسپیرولینا واقعاً دوستدار محیط زیست است.

gallon of water produce of protein

 1. مواد مغذی

درست مثل یک گیاه، اسپیرولینا برای رشد به انواع مواد مغذی در محیط کشت نیاز دارد. نیاز های اساسی اسپیرولینا عبارتند از:

 • آب قلیایی
 • منبع نیتروژن ثابت
 • منبع آهن، فسفر، پتاسیم و گوگرد
 • منبع کربن (این منبع میتواند CO2 اتمسفر باشد)
 • منبعی از کلسیم، کلر و منیزیم

محیط کشت های مختلفی اعم از zarrouk، jourdan، CFTRI، BG-11 وجود دارد که برای کشت اسپیرولینا استفاده می­شوند.

محیط کشت Zarrouk می­تواند در میزان رشد اسپیرولینا بسیار موثر باشد. تمام موارد تشکیل دهنده در این محیط کشت به صورت آنلاین خریداری می­شود (شما می­توانید محیط کشت ویژه و آماده را در فروشگاه پارس جلبک تهیه نمایید) همچنین می توانید مقدار بیشتری را خریداری کنید که هم هزینه های حمل و نقل را کاهش دهید و هم در هزینه خرید صرفه جویی نمایید.

 

ترکیب اصلی محیط کشت زاروک

در اینجا یک ترکیب از محتویات محیط کشت Zarrouk است، که من توصیه میکنم برای استفاده از مخزن خود در خانه استفاده کنید:

لیست مواد مغذی پر مصرف

مقدار در یک لیتر

(NAHCO3 (Sodium bicarbonate

16.8g

(K2HPO4 (Dipotassium hydrogen phosphate

0.5g

(NaNO3 (Sodium nitrate

2.5g

(K2SO4 (Potassium Sulfate

1.0g

NaCl

1.0g

(MgSO4. 7 H2O (Magnesium sulfate

0.20g

(CaCl2 (calcium chloride

0.04g

(FeSO4. 7 H2O (Ferrous sulfate

0.01g

(EDTA (ethylene daimio tetra acetic acid

0.08g

محلول A

1ml
محلول B

1ml

موارد مورد نیاز برای ساخت محلول A:

محلول A

مقدار در یک لیتر

(H3BO3 (Boric acid

2.86g

MnCl2. 4 H2O

1.81g

(ZnSO4 (Zinc sulfate

0.22g

(CuSO4 (Copper Sulfate

0.08g

(MoO3 (Molybdenum oxide

0.01g

موارد مورد نیاز برای ساخت محلول B:

محلول B

مقدار در یک لیتر

(NH4VO3 (Ammonium metavanadate

0.0229g

(K2Cr (SO4)4. 24 H2O (Chrome alum

0.096g

(NiSO4. 7 H2O (Nickel sulfate

0.0478g

(Na2WO4 (Sodium tungstate

0.0179g

(Co (NO3)2. 7 H2O (cobalt nitrate

0.0044g

 

ممکن است تعداد و تنوع این مواد مغذی کمی دلهره آور به نظر برسد. مخصوصاً اگر که شما شیمی را دوست نداشته باشید، اما در واقع این ها بسیار ساده هستند. ساخت محیط کشت درست مثل یک دستورالعمل ساخت غذای خوشمزه است. هر مرتبه فقط باید یکی از این مواد مغذی را استفاده کنید ، آنها را یکی یکی به همدیگر اضافه کنید و یکدفعه می­بینید که در پایین لیست هستید.

اگر هنوز هم فکر میکنید که این کار شبیه آزمایشات شیمی است، نگران نباشید! ما در پارس جلبک این محیط کشت را برای شما آماده کرده ایم. کافیست به فروشگاه رفته و اقلام مورد نیاز خود را تهیه نمایید.

 

 

1:دفاع اختصاصی بدن شامل ایمنی هومورال و ایمنی سلولی است. در ایمنی سلولی لنفوسیت‌های T (سلول‌های T) فعالیت دارند. لنفوسیت‌های T پس از اتصال به آنتی‌ژن تکثیر پیدا می‌کنند و انواعی از سلول‌های T از جمله تعدادی T کشنده و تعدادی T خاطره به وجود می‌آورند. برای اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه شود

 

35 دیدگاه برای “پرورش جلبک اسپیرولینا در منزل – بخش چهارم محیط کشت

 1. یاسمن گفته:

  سلام ممنون از مطالب بسیار مفیدتون. آیا محیط کشت اسپیرولینای گرید حیوانی با گرید انسانی تفاوتی دارد؟ شرایط دیگه مثل نور دما و .. چه طور؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • admin
   admin گفته:

   سلام. ممنون از نظرتون. محیط کشت بله میتونه تفاوت هم توی ساختار داشته باشه و هم توی کیفیت خود مواد. شرایط کشتی هم خب مسلما انسانی بحث بهداشتی بودن داخلش خیلی مهم تره ولی به صورت عادی یکسانه

  • admin
   admin گفته:

   سلام خدمت شما. ببینید اگر شما شرایط کشت رو عالی فراهم کنید در بازه 7 تا 10 روز کشت کامل میشه و میتونید 1.5 گرم پودر خشک برداشت کنید. اما به صورت معمول و عامیانه افراد معمولا بعد از 14 روز کشت میتونن حدود نیم تا یک گرم خشک شده تولید کنند. معمولا حجم برداشت اولیه جلبک به صورت خیس 8تا 10 برابر وزن خشک هست

 2. KALAR گفته:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتان
  لطفا روش کار (تقدم و تاخر ) این ازمایش را ذکر کنید یا اگر مقاله مرتبط هست مرفی کنید برای پروپوزالم میخواهم

  • admin
   admin گفته:

   سلام دوست عزیز. این آزمایش برای دونستن جزئیات تخصصیش نیاز هست که توی دوره‌های ما شرکت کنید. اما به صورت کلی از بالا به پایین مراحل رو طی کنید به مشکلی نمی‌خورید.

 3. امیر گفته:

  سلام ببخشید جلبک اسپرولینا بعد از خشک شدن تاریخ انقضاش تا کی هست و تا چه مدت میتونه مورد استفاده قرار بگیره؟

  • admin
   admin گفته:

   سلام آقا امیر. اسپیرولینا شرایط نگه‌داری خشکش اینه که نور مستقیم خورشید بهش نخوره، و جای خنک قرار گرفته باشه. و توی اون ظرفی که میذاریدش هوا رد و بدل نشه. با این شرایط تا 24 ماه میتونید نگه‌داری کنید ازش

 4. محمد گفته:

  سلام ممنون از مطالب مفید سایت
  لطفا در مورد بازار هدف هم صحبت کنید. و اینکه دمای آب .میزان نور.

 5. Farhad گفته:

  سلام. مثلا در هزارلیتر بعد دو هفته که اسپیرولینا خوب رشد و برداشت کردیم، چه میزان محیط کشت جدید باید اضافه کنیم؟مثل دفعه اول باید یک محیط کشت برای 1000 لیتر آماده و اضافه کنیم یا مقدار کمتر؟

  • admin
   admin گفته:

   سلام، ممنون که مطلب ما رو مطالعه کردید جناب فرهاد. سوال بسیار خوبی بود، خیلی بستگی به میزان برداشت داره، اگر که میزان برداشت کم باشه خب قطعا میزان محیط کشتی هم که اضافه میکنید کم خواهد بود. اگر هم که میزان برداشت زیاد باشه خب محیط کشت شاید حتی نیاز باشه کامل اضافه بشه به محیط. میزان برداشت اسپیرولینا به صورت خالص بین 500 تا 1500 گرم در 1000لیتر آب هست.

   • سیما فیاضی گفته:

    درود بر شما میخواستم بدونم از هر لیتر جلبک اسپیرولینا چند گرم پودر خشک جلبک بدست میاد؟ و آیا کشت جلبک در خانه برای حجم حدودا ۱۰۰۰ لیتر مقرون به صرفه هست؟

    • admin
     admin گفته:

     سلام به شما مخاطب عزیز. برداشت در هز لیتر به میزان بهینه بودن محیط شما داره. به طور میانگین در هر لیتر میتونید نیم گرم تا 1.5 گرم برداشت داشته باشید.
     اینکه شما توی خونه بخواهید 1000 لیتر کشت کنید به صرفه هست. فقط باید کاملا با اصول انجام کار پیش برید که اولا آزمون و خطا نداشته باشید و دوما اینکه تولید با کیفیتی داشته باشید. برای توضیحات بیشتر میتونید به شماره 09170518566 توی واتساپ پیام بدید کامل راهنمایی کنیم.

     • علیرضا گفته:

      سوالی که برام پیش اومد اینه که این میزان ۱.۵ تا ۰.۵ گرم در چه مدتی تولید میشه، ینی هر ماه از یک لیتر ۱ گرم جلبک تولید میشه، یا هر هفته یا دو هفته یا …. ؟

     • admin
      admin گفته:

      سلام علیرضا. ممنون که مطالب ما رو مطالعه کردی
      دوره کامل کشت جلبک بین 7 روز تا 10 روز هست. اما این توی شرایط ایده‌آل هست. اگر شرایط کشت (نور، دما، چرخش محیط، محیط کشت) مناسب نباشه دوره کامل رشدش ممکنه تا یک ماه هم طول بکشه

 6. محسن برزگری گفته:

  با سلام مطالب بسیار عالی و مفید
  چنانچه مقدور هست بفرمایید بدون در نظر گرفتن ابزار و مکان پرورش
  برای تولید در ۱۰هزار لیتر اب هزینه مواد لازم جهت پرورش جلبک (کود و ….)جهت برداش در هر دوره چقدر است؟

  • admin
   admin گفته:

   سلام جناب برزگری عزیز.
   برای تولید ده هزار لیتر هزینه محیط کشت مبلغ 2.859.000 تومان میشه که میتونید از طریق این لینک وارد صفحه فروشگاه بشید و خرید خودتون رو ثبت کنید

 7. محمدی گفته:

  بعد از تولید چطور ترکیبات شیمیایی موجود در محیط کشت رو از میکروجلبک حذف میکنید؟ قبل از اینکه عملیات خشک کردن انجام بشه.ممنون

  • admin
   admin گفته:

   سلام. معمولا با شستشو انجام میشه این کار. اگر که نیاز به آموزش دارید میتونید از طریق فروشگاه آموزش ما رو تهیه کنید. از صفر تا صد پرورش جلبک رو بهتون آموزش میدیم

 8. سید محمد علوی گفته:

  با سلام
  شما به پرسش یکی اظهار داشتید مقدار تولید با کود شما 1 تا 3 گرم در لیتر می باشد.
  در فضای گلخانه ای هم 3 گرم را تایید می کنید؟ تو آزمایشگاه 3 تا 4 گرم منطقیه؟

  • admin
   admin گفته:

   سلام. در محیط گلخانه‌ای اگر در شرایطی که همه چیز (نور،دما،محیط کشت، سطح CO2، میزان غلظت محیط) کنترل شده باشه و زمان برداشت همیشه توی دوره بلوم باشه تا 3 گرم میتونید برداشت کنید. البته برای کنترل همه این عوامل بهترین شرایط توی دستگاه های فتوبیوراکتور هست.
   در محیط آزمایشگاهی هم دقیقا مثل محیط گلخانه‌ای هست همه چیز. اما معمولا در حجم کم میشه تولید بیشتری داشت چون کنترل خیلی بهتر است.

 9. محمد گفته:

  با سلام .. اسپیرولینا توی محیط دریاچه هم قابلیت رشد رو داره..چ از نظر شیرینی اب چ از نظر عمق؟

  • admin
   admin گفته:

   سلام. بله این قابلیت رو داره. میدونید دیگه زادگاه خود اسپیرولینا طبیعت است! اما شما نمیتونید از اون محیط استفاده کنید، چون احتمال بوجود اومدن انواع آلودگی وجود داره…

 10. علی گفته:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  میخواستم بپرسم جلبک اسپیرولینا تاچه از سوری آب را تحمل میکنه و EC مناسب جهت کشت این جلبک چقدره؟

  • admin
   admin گفته:

   سلام دوست عزیز. خواهش می‌کنم ممنون که مطالب ما رو مطالعه کردید
   اسپیرولینا میتونه توی محیط ها با مقداری شوری هم رشد داشته باشه.
   EC هم نهایت کمتر از ۲۰۰۰ باشه مناسب است

 11. محمد گفته:

  سلام خسته نباشید و ممنون از اطلاعاتی که رو سایت قرار دادین .
  یه سوال داشتم این محلولی که بالا روش ساختش و موادش رو گفتید که از محلول A و Bدرست میشه که مجموعش میشه یک لیتر این یک لیتر برای چه مقدار ابه؟
  تشکر

  • admin
   admin گفته:

   سلام به شما دوست عزیز.

   ببینید بخش اول برای مقدار یک لیتر هست! یعنی شما اگر قصد دارید برای ده لیتر یا صد لیتر یا بیشتر محیط کشت درست کنید، کافیست این مقدار ها را در عدد ۱۰ یا ۱۰۰ یا بیشتر ضرب کنید و میزان بدست آمده مواد را در آب استریل شده ترکیب کنید و نهایتا محیط کشت ده لیتر یا صد لیتر یا بیشتر آماده کرده‌اید. و در نظر داشته باشید محلول A و محلول B را مثلا برای حجم ده لیتر محیط کشت، از هر کدام فقط ده سی‌سی اضافه کنید.

   بخش A و B برای هزار لیتر هستند که در هر لیتر فقط یک میلی‌لیتر از آنها را باید استفاده کرد.

   امیدواریم که توضحات روشن باشد

   • علی گفته:

    در واقع یک لیتر محلول اولیه A,B رادر یک بطری یک لیتری درست میکنیم و بعد از آن به ازای هر لیتر آب که برای کشت میخواهیم اضافه کنیم یک سی سی اضافه میکنیم

 12. محمد گفته:

  سلام.میخواستم بدونم که شما در حال حاضر از کدوم نوع کود استفاده میکنید و بپرسم که بهترین نوع کود از نظر اقتصادی کدومه و با کدوم کود میشه به ازای هر لیتر یک گرم برداشت کرد؟

  • admin
   admin گفته:

   سلام. ممنون از شما که مطالب ما رو بازدید کردید.

   در حال حاضر کودهای تولیدی ما زاروک بهینه شده هستند که برای کشت اسپیرولینا بسیار موثر عمل میکنند.

   شما با کودهای ما میتونید حداقل یک گرم و حداکثر سه گرم پودر جلبک در هر لیتر برداشت کنید. برای بازدید از فروشگاه روی لینک زیر کلیک کنید

   فروشگاه

 13. اعظم خزایی گفته:

  سلام ای کاش میشد به مشاغل خانگی بیشتر اهمیت داد مطالب نشون میده کشت جلبک اسپیرولیناخیلی اسون حتی زنان خانه دارهم میتوانندبایک باراموزش اشتغالزایی کنند.من که خیلی علاقه منداین شغل شدم.باسپاس ازسایت پارس جلبک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .