پرورش جلبک اسپیرولینا در خانه – بخش اول نور

PBR Lighting

اسپیرولینا به طور طبیعی در دریاچه های قلیایی واقع در مناطق گرمسیری رشد میکند. برای اینکه بتوانید در پرورش اسپیرولینا موفق شوید باید شرایط لازم را فراهم کنید. اگر شما دقیقاً بدانید که هدفتان از پرورش اسپیرولینا چیست، بهتر میتوانید به نتیجه برسید.

چهار عامل اصلی برای ایجاد شرایط محیطی مناسب در پرورش جلبک اسپیرولینا

 • روشنایی
 • درجه حرارت
 • هوادهی یا تحرک
 • محیط کشت (منظور همان آبی است که اسپیرولینا را درون آن پرورش میدهید)

spirally spiruاسپیرولینا یک باکتری فتوسنتز کننده است (جلبک سبز-آبی که در واقع باکتری است) بدین معناست که دقیقاً شبیه گیاهان برای زندگی به انرژی خورشید نیاز دارد. آیا میدانستید که نورخورشید بزرگ ترین منبع انرژی بر روی کره زمین است؟  با تشکر از انرژی خورشید که به وسیله فتوسنتز ما چوب، ذغال سنگ، گاز و نفت داریم!

برای ارگانیسم های فتوسنتز کننده، روشنایی یک مسئله ضروری است.  اما سلول های مختلف دارای محدودیت های مختلف از تحمل نور هستند که فراتر از آن می تواند به سلول ها آسیب وارد کند.  وقتی محیط کشت شما در شرایط مطلوبی قرار دارد که جلبک های شما در معرض نور خورشید قرار گیرند اما هرگز نباید بیشتر از LUX ۱۲۰,۰۰۰ شود.  این عدد معادل تابش نورخورشید در ظهر مناطق گرمسیری در تابستان است.

پرورش اسپیرولینا در خانه – و مشکلاتی که با روشنایی خواهید داشت

اگر میخواهید که اسپیرولینا را در خانه پرورش دهید باید بدانید که چه زمان هایی نورخورشید به جلبک شما آسیب وارد میکند. اسپیرولینا میتواند در عرض چند دقیقه سفید شود و از بین برود. به عنوان کسی که اسپیرولینا پرورش میدهد باید قادر به تشخیص نشانه های اولیه قرار گرفتن در معرض شدید نور آفتاب باشید و به سرعت واکنش نشان دهید! دانشمندان می گویند که بر اثر شدت نور زیاد، تجزیه سلولی اتفاق می افتد (تجزیه سلولی: شکستن یک سلول که یکپارچگی سلول را به خطر می اندازد) و وقتیکه این اتفاق پیش می آید شما باید شدت نور را بلافاصله کم کنید تا خطر از بین رفتن تمام جلبک های خود را کاهش دهید.

علائم نشان دهدنده آسیب نوردهی بالا به محیط کشت جلبک اسپیرولینا

 1. foaming spirulinaاگر که زمین کشت شما به رنگ زرد یا سبز زیتونی شود: بدین معناست که سلول های اسپیرولینا زیر فشار (نور بیش از حد) قرار دارند و سلول ها در حال تجزیه هستند. نور بسیار زیاد با کلروفیل جلبک مقابله میکند و این خطر مرگ و میر سلولی را بالا میبرد. پس زمین کشت شما همین الان به سایه نیاز دارد! برای ایجاد کردن سایه در حیاط یا آکواریوم خود، چوب بامبو یا سایه بان های کشاورزی عالی هستند.  چراکه آنها اجازه میدهند مقدار مناسبی نور عبور کند و به طور کامل روند فتوسنتز را متوقف نخواهد کرد.
 2. FOAM in spirulina shortاگر که زمین کشت شما زرد و فوم مانند شد: این بدان معناست که تجزیه سلولی در حال حاضر رخ داده است و سلول ها شکسته اند. فومی که می‌بینید پلی ساکارید هایی هستند که از سلول ها به محیط کشت منتقل می‌شوند. در این مورد نیز باید برای زمین کشت خود سایه ایجاد کنید! و همچنین باید کمی تحریک جلبک را افزایش دهید. اگرکه این کار را انجام ندهید، مقدار PH و بی کربنات را کاهش پیدا میکند و مقدار نیتروژن و پتاسیم بیشتر میشود. بنابراین وقتی که قصد دارید در خانه اسپیرولینا پرورش دهید بدیهی است که بخواهید از این اتفاق ها جلوگیری کنید. پس در نتیجه شما میتوانید برای پیشگیری از تجزیه شدن سلول ها، برای زمین کشت خود سایه بان نصب کنید.

چه موقع اسپیرولینا را باید در سایه قرار داد؟

چهار موقعیت وجود دارد که باید اسپیرولینا را در سایه قرار داد:

 1. اگر که زمین کشت شما در مناطق گرمسیر قرار دارد: یعنی بیشتر از ۳۷ درجه سانتی گراد باشد. به علاوه نور خورشید نیز باعث افزایش دمای محیط کشت میشود و در نهایت زمین کشت شما از بین میرود. (ما دماسنجی را توصیه را توصیه میکنیم که PH را نیز اندازه گیری کند- برای محیط کشت ضروری است)
 2. اگر که زمین کشت شما در منطقه ای سردسیر قرار دارد: یعنی زیر ۱۴ درجه سانتی گراد باشد، شما میتوانید با اضافه کردن پارچه ای به دور محیط کشت خود دقیقاً شبیه گلخانه ها، گرمای محیط را حفظ کنید.
 3. اگر محیط کشت شما در حال بهبود پیدا کردن است: و از مشکلات و آلودگی ها می باشد و هنوز مراحل ریکاوری تموم نشده است.
 4. اگر که شما به تازگی شروع به پرورش اسپیرولینا کردید: یا محیط کشت شما رقیق شده است (میزان زلالی آب بیشتر از ۶ باشد) میتوانید از مکانیسم خودکار سایه استفاده کنید

اما زمانیکه شما در مناطق گرمسیری زندگی میکنید به دلیل دمای بالایی که دارد، دومین مسئله مهم که در زمان پرورش اسپیرولینا باید به آن توجه کنید درجه حرارت است (به قسمت دوم-درجه حرارت مراجعه کنید)

هنگامی که اسپیرولینا را در خانه پرورش میدهید بهترین مکان برای پرورش میتواند در کنار پنجره در سمت جنوبی خانه خود یا بیرون از خانه باشد.

نور مصنوعی برای پرورش اسپیرولینا چگونه است؟

Spirulina tank light

خب، بسیار سخت است که نور مصنوعی را با نور طبیعی مقایسه کنیم. نور طبیعی ۱۰۰ برابر روشن تر از نور مصنوعی است (در حدود LUX ۱۰۰,۰۰۰در مقابل  LUX ۱,۰۰۰). بعضی از پرورش دهندگان اسپیرولینا قادر به پرورش موفق اسپیرولینا با نور مصنوعی هستند، اما بهره وری از آن یکسان نیست. و اما کاملاً عملی است.

«نور سبز» که برای گیاهان طراحی شده است برای اسپیرولینا انتخاب مناسبی نیست (اسپیرولینا با این نور رشد خواهد کرد اما نتیجه بهینه نخواهد داشت)

چرا؟ دلیل آن وجود رنگدانه های خاصی در اسپیرولینا است

گیاهان سبز از رنگدانه ای به نام کلروفیل برای فتوسنتز استفاده میکنند.کلروفیل قادر به جذب طول موج های قرمز و آبی است و نور سبز را جذب نمیکند (به همین دلیل ما گیاهان را به رنگ سبز میبینیم)

اسپیرولینا جلبک سبز-آبی یا سیانوباکتری، دارای یک مجموعه منحصر به فرد از رنگدانه ها است (که فایکوسیانین ها و آلوفایکوسیانین ها نامیده میشود) کلروفیل و مواد دیگری هستند که اجازه میدهند موج های قرمز و آبی (چراغ) را بیشتر از موج آبی جذب کند.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دسته بندی های اسپیرولینا مراجعه کنید در آنجا ما طول موج های مختلف برای رشد اسپیرولینا را نشان داده ایم.

چگونه نور مصنوعی مناسبی را انتخاب کنیم؟

737752 454594051269241

اگر که شما می خواهید اسپیرولینا را در خانه پرورش دهید و موقیعیت آن را ندارید که آکواریوم را در نزدیکی پنجره قرار دهید، به اجبار باید از نور مصنوعی استفاده کنید. پس به این توصیه ها عمل نمایید:

 • نور: نوری را انتخاب کنید که رنگ گرمتر داشته باشد (۶۲۵-۶۵۰ نانومتر) نور گرمتر باعث میشود که بهتر بتوانید آنرا جذب کنید و در نهایت باعث افزایش سرعت رشد آن می شود.
 • زمان: بر چراغ ها تایمر کار گذاشته و تایمر را در ۱۶ ساعت در روز تنظیم کنید. اسپیرولینا برای رشد به چرخه روز و شب نیاز دارد.

آیا اسپیرولینا را در خانه پرورش میدهید؟

از چه نوع نوری استفاده میکنید؟ آیا این نوع نور برای شما کارایی دارد؟

آیا با روشنایی آکواریوم خود به مشکل برخوردید؟

با گذاشتن کامنت های خود ، ما را در جریان اتفاقات قرار دهید. و منتظر راهنمایی های ما باشید.

21 دیدگاه برای “پرورش جلبک اسپیرولینا در خانه – بخش اول نور

 1. ایکس گفته:

  با سلام بنده یک مکان ۲۵ مترمربعی رو جلبک کار میکنم ۵۰۰۰ لیتر، اما مشکل اینه که برداشتم خیلی کمه، شرایط دریافت مشاوره از شما چیه ممنون.

 2. علی گفته:

  درضمن دوستان قیمت این محصول تو سایت آمازون رو ببنید!
  بنده واقعا تعحب میکنم تو این وضعیت تحریم ک مواد مرک وارد نمیشن و صرفا برای شرکت های قدر فقط وارد ومورد مصرف قرار میگیره خودشم با اون قیمت فضایی چطور داخل ایران قیمت این محصول ۱الی۲میلیون هست
  این خودش نشان دهنده بی کیفیتی و دانش غلط هست لطفا توجه داشته باشیم
  مثل این میمونه ک یک لپ تاپی تو آمازون ۲۰میلیونه تو ایران۵میلیونه منطقیه؟؟؟!!!!

  • admin
   admin گفته:

   دلیل نداره فقط با مواد مرک تولید بشه این محصول… میشه با محیط کشت برندهای دیگه هم تولید بشه. بعضی مثال ها مغلطه هست شما هرجایی باشی مثلا بخوای لپ تاپ ایسوس بخری قطعات مشخصی داره و در نهایت درجه کیفیت مشخص و معلوم هست آیا اون چیزی که ادعا میشه هست یا خیر.

   شما قبل از قضاوت کردن یک طرفه میتونید محصول رو خریداری کنید و هر آزمایشگاهی دلتون خواست بدید آنالیز کنن. ما به جرات ادعا داریم که کیفیت محصولمون در حد همون محصولات تولید شده اروپایی هست در زمینه جلبک. هم از نظر خالص بودن و هم از نظر سطح پروتئین و هم از نظر سطح بقیه مواد موجود در اسپیرولینا

 3. علی گفته:

  سلام وقت بخیر
  مطالب خوبی هست توسایتتون
  فقط یک بحثی ک هست در رابطه با کشت و تولید جلبک این هست ک چرا در ایران بصورت صنعتی نیس علت اینه ک حتی تحصیل کرده های این رشته فایکولوژی گرفته تا میکروبیولوژیک و کشاورزی و هر رشته ی دیگ واقعا کسی توانایی تولید و دانش فنی این محصول رو ندارن بنده خودم شاهد یک تولید سراسری از سمت دولت بودم ک خیلی سرمایه گذاری کردن و از نخبگان و پژوهشگران این رشته از جمله پروفسور ن.آ در این سایت تولید ۲۸هکتاری بودنت ولی هیچ کاری نتونستن انجام بدم و در نهایت در عرض۲سال شکست خورد
  فقط میتونم بگم هرکی بگه من ماهانه ۲۰کیلو تولید دارم فقط ۲۰ کیلو یک دروغ محض هست
  لطفا برای سود اطلاعات غلط به ملت ندیم

  • admin
   admin گفته:

   سلام. وقت شما هم بخیر. ممنون که نظر خودتون رو اینجا به اشتراک گذاشتید. من قبل از هرچیزی به شما پیشنهاد میکنم تحقیقاتتون رو تکمیل کنید. چون همین الان که باهم صحبت میکنیم هستند شرکت هایی که تو ایران دارن کشت صنعتی انجام میدن. البته یکی دو مورد هست که شرکت ما با یکیشون همکاری مستقیم داره.

 4. رضا گفته:

  سلام دوست عزیز من یه خانه دوطبقه داشتم به متراژ 80تا70متر میخواستم بدونم میتونم پرورش این نوع جلبلگ و انجام بدم .آشنایی زیادی هم ندارم لطفان راهنمایی کنید ممنوعن میشم

 5. حمیدرضا اسکندری گفته:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید این 500 سیسی که میگید بذر خالص هست یا جلبک توی آبه بعد این که اینو میفرستید تو راه امکان تلف شدن نداره(علامت سوال)

  • admin
   admin گفته:

   سلام دوست عزیز. بذر جلبک باید توی آب باشه. در حقیقت این که ارسال میشه جلبک کشت شده تو شرایط آزمایشگاهی هست و تا 99% خالص هست.

   نه چون استوک های ما کیفیت بالایی داره. حتی توی ارسال به شهرستان هم تلف نمیشه و مشکلی پیش نمیاد براش. از کدام شهر هستید؟

 6. sanaz گفته:

  سلام. وقتتون بخیر. من مطالب شما رو مطالعه کردم. چند تا سوال برام پیش اومده. شما با این که میدونید سود اینکار براتون زیاد هست و علم اینکه پرورش بدید اسپیرولینا رو دارید آیا تولید هم دارید یا صرفا به فروش این علم بسنده کردید؟ و سوال دوم اینکه تولیدات خانگی با این بسته های راهنما زیاد میشه و عملا فروش رو سخت میکنه. اصلا مگه چندتا مشتری وجود داره که حجم های خانگی مد نظرش باشه؟ در مقیاس صنعتی بله درآمد میتونه خوب هم باشه اما باز هم قبل از ما بودن کسانی که ارائه جلبک در حجم بالا برای صنایع رو در دست گرفتن! ممنون میشم پاسخ بدید.

  • admin
   admin گفته:

   سلام دوست عزیز. ممنون از اینکه وقت گذاشتید و مطالب ما رو خوندید…

   در مورد سوال اول بله ما تولید داریم، اما محصولاتمون روی سایت نیس و اگر خواستید سفارش بدید کافیه از طریق شماره تماس های ما، با ما در ارتباط باشید

   در مورد سوال دوم، این ماده اینقدر ظرفیت داره که توی هر محله یک نفر هم تولید کنه، میتونه سود خوبی براش داشته باشه و ازش راضی باشه…

   راجب تولید صنعتی توی ایران… ۹۰درصد شرکتهای فعال فقط وارد کننده هستند و به اسم خودشون محصول میفروشن… شاید کلا ۲ یا سه تا شرکت داریم که تولید صنعتی داره… چون علم این کار و راه اندازیش مسأله خیلی مهمیه و ما هدف اصلیمون اینه که همچین شرکت هایی رو بوجود بیاریم، چون ایران ظرفیت تولید وصادرات خیلی خوبی برای جلبک داره و میتونیم وارد بازار جهانی بشیم…

   • sanaz گفته:

    ممنون از پاسختون
    چرا با اینکه اینقدر سودآور هست و راحت اما همیشه وارد میشده؟ علم و تجهیزاتش رو نداریم یا اینکه دست واردکننده و دلال دخیل بوده؟ زیادی راحت بودن این کشت یکمی آدم رو مردد میکنه!

    • admin
     admin گفته:

     خواهش می‌کنم. این کار یک اصول و روش هایی داره که با آموزش صحیح بدست میاد و حدود ۷۰درصد کار رو تشکیل میده اما ۳۰درصد از اون میشه تجربه شخصی که بدست میاد توی کار… نمیشه گفت کار راحتیه و نمیشه گفت کار سختیه…

     راجب اینکه چرا راحت وارد میشه به دلیل اینکه راه اندازی توی مدل صنعتی و بزرگ نیاز به مجوزهای خاص و زیادی داره که اغلب تولید کننده رو منصرف میکنه و ترجیح میده وارد کنه… مورد دوم هم اینکه قیمت تمام شده برای واردات پایین هست اما واقعا کیفیت مطلوبی نداره.

     تجهیزات سطح صنعتیش هم فعلا توی این شرایط فعالی و بحران کرونا، کمیاب شده و تحریم بودن ایران هم بی تاثیر نیست

 7. شهبازی گفته:

  سلام من میخوام پرورش اسپیرولینا رو شروع کنم در خانه. امکانش هست از نظرات شما به صورت حضوری استفاده کنم به صورت مشاوره ای؟ با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.