برداشت جلبک اسپیرولینا در منزل! چطور جلبک اسپیرولینا را برداشت کنیم؟

برداشت جلبک اسپیرولینا

میزان برداشت جلبک در هر برداشت چقدر است؟

در بخش های قبلی مساله نور، دما، چرخش محیط و محیط کشت را با هم بررسی نمودیم.

برداشت جلبک

در ادامه مجموعه آموزش هاس کشت جلبک اسپیرولینا، به بررسی نحوه برداشت می‌پردازیم. یک مسئله بسیار مهم هنگام رشد اسپیرولینا این است که جمعیت نسبتاً متمرکزی را در مخزن خود حفظ کنید و بیش از حد برداشت نکنید، چون زمانی که توده زیستی کم باشد، اسپیرولینا های شما بسیار شکننده تر می‌شوند (توده زیستی به توده یا شمار سازواره های زنده ای گویند که در یک جا یا در یک ناحیه به خصوص زندگی میکنند) همچنین کمبود زیست توده باعث می‌شود که خورشید به جلبک های شما آسیب وارد کند و تجزیه سلولی صورت گیرد.

حجم زیست توده مناسب چقدر است؟

برداشت جلبک اسپیرولیناپس از هر برداشت (یا پس از هر رقیق سازی (اگر در حال افزایش حجم محیط کشت باشید!)) شما باید حجم توده زیستی را اندازه گیری کنید، تا مطمئن شوید که مقدار توصیه شده یعنی ۰/۵ گرم بر لیتر باشد. روش های مختلفی برای اندازه گیری غلظت جلبک اسپیرولینا در محیط کشت شما وجود دارد: از دستگاه های کاملاً دیجیتال و تجهیزات اتوماتیک فوق العاده پیشرفته گرفته تا ساده ترین روش ها، که با استفاده از قاشق های چوبی و یک ظرف پلاستیکی سفید انجام می‌شود… همه ی روش ها کاری یکسان را انجام می‌دهند!

استفاده از تراکم نوری رایج ترین و گسترده ترین شیوه در خانه و در آزمایشگاه ها برای اندازه گیری زیست توده است.

منظور از برداشت جلبک اسپیرولینا در خانه چیست؟

خب اساساً، این بدان معناست که شما می‌توانید با تمرکز بر روی رنگ آکواریوم خود، اسپیرولیناهای خود را ارزیابی کنید. در خانه شما می‌توانید از صفحه های سشی برای اندازه گیری توده زیستی جلبک های خود استفاده کنید که هم ساده ترین نوع اندازه گیری و هم یک ابزار نسبتاً دقیق است (صفحه های سشی در سال ۱۸۶۵ توسط Angelo secchi اختراع شده است – برای اطلاعات بیشتر به ویکی پدیا مراجعه کنید)

پرورش جلبک اسپیرولینا در منزل – بخش چهارم محیط کشت

دیسک سشی چیست و چه کاربردی دارد؟

صفحه ی سشی یک وسیله بسیار ساده برای اندازه گیری و البته بسیار ضروری برای محیط کشت شما می‌باشد. همه چیز هایی که نیاز دارید یک خط کش ساده و یک صفحه سفید کوچک است. شما می‌توانید از قاشق های چوبی ۱ سانتی متری نیز به جای خط کش استفاده کنید (از چاقو برای علامت گذاری میزان رشد بر روی قاشق های چوبی استفاده کنید) صفحه را برش دهید (به قطر ۲ اینچ یا ۵ سانتی متر) در برخی از مواد پلاستیکی (درب ظرف ماست نیز می‌توانید انجام دهید) سوراخ کوچکی را در وسط صفحه پلاستیکی سفید خود قرار دهید و خط کش را وارد کنید.دیسک سشی

همه چیزهایی که اکنون باید انجام دهید این است که صفحه سشی را در محیط کشت خود به نقطه ای انتقال دهید که صفحه قابل مشاهده نباشد. حالا باید عمق را به وسیله خط کش اندازه گیری کنید. اینکار در حالیست که صفحه سشی شما قابل مشاهده نیست. شماره ای که در روی خط کش میبینید به طور مستقیم با اسپیرولیناهای داخل مخزن شما مرتبط است.

نکات کلیدی برداشت جلبک اسپیرولینا

توده زیستی (یا غلظت) جلبک اسپیرولینا تقریباً بین ۱/۵ تا ۳/۵ سانتی متر است. معمولاً صفحه های سشی در حدود ۲ سانتی متری برابر یک غلظت ۰/۵ گرم بر لیتر است و این بدان معناست که زمین کشت شما آماده تولید است. اگر از صفحه سشی بیش از ۵ سانتی متر قابل مشاهده باشد (برای غلظت ۰/۳ گرم در لیتر) بدان معناست که زمین کشت شما بسیار تمیز است و شما باید قبل از هر چیزی اجازه دهید که آنها رشد کنند. فراموش نکنید که زمین کشت رقیق شده شما بسیار شکننده است. هنگام رشد اسپیرولینا در خانه در یک مزرعه تجاری، شما باید بسیار تلاش کنید که سطح توده زیستی کمتر از ۰/۳ گرم بر لیتر نشود. از طرف دیگر، غلظت ممکن است تا ۱۰ گرم در لیتر افزایش یابد (وزن جلبک اسپیرولینا همیشه به ماده خشک موجود اشاره دارد)

افزایش ضریب هوشی نوزاد به کمک اسپیرولینا

همچنین روش های جالبی برای اندازه گیری میزان تراکم جلبک در خانه وجود دارد. برای مثال شما می‌توانید از دستگاه های چگالی الکترونیکی استفاده نمایید.

برداشت جلبک

ساخت دستگاه اندازه گیری چگالی برای برداشت جلبک اسپیرولینا در منزل!

در اینجا ما برای شما راهنمای گام به گام برای درست کردن دستگاه دیجیتالی اندازه گیری چگالی در خانه را گذاشته ایم:

 1. اولین کاری که انجام می‌دهید ۲ چراغ LED را به پایه قوطی کوچکی وصل کنید. قوطی که از آن استفاده شده شفاف بود و نشان دهنده فاقد ارزش آن است؛ به همین دلیل برای پوشاندن قوطی شفاف از نوار های مشکی استفاده شد. از این نوارها برای اتصال قوطی به چراغ های LED نیز استفاده می‌شود.
 2. برای اطمینان و پایداری عدد های نشان دهنده در طول زمان شما می‌توانید چراغ ها را به یک مبدل کوچک وصل کنید.
 3. استاندارد دیجیتال Lux meter راه حلی برای اندازه گیری میزان نور است. که از طریق چراغ ها به بالای قوطی وصل شده اند.
 4. سپس دستگاه با آب آشامیدنی درجه بندی می‌شود. درمورد سازنده این دستگاه، ۳۰۰ Lux بود.
 5. دقیقاً ۲۰ میل از زمین کشت را درون قوطی بریزید.
 6. اکنون شما می‌توانید چگالی زمین کشت خود را از روی دستگاه مشاهده کنید.

2 دیدگاه برای “برداشت جلبک اسپیرولینا در منزل! چطور جلبک اسپیرولینا را برداشت کنیم؟

 1. محسن گفته:

  سلام مطالب مفیدی است
  فقط ساده و بدون اصطلاحات میکروبشناسی و ازمایشگاهی نیست و برای عموم گیج کننده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیلتان را وارد کنید تا همین الان این آموزش ارزشمند را دریافت نمایید

مهم ترین نکات و رایج ترین اشتباهات در پرورش جلبک ها
برایم ایمیل شود
نگران نباشید، ایمیل های مزاحم نمی‌فرستیم
close-link