پرورش جلبک اسپیرولینا – (پرورش اسپیرولینا در خانه)

Spirulina in 5 gallons

پرورش اسپیرولینا در خانه

اسپیرولینا یک میکرو جلبک (سبز-آبی) است. که به طور طبیعی در آب های گرم و قلیایی رشد میکند. اسپیرولینای طبیعی رشد فلامینگو در شرق دریاچه های آفریقا را پایدار نگه داشته است. این جلبک توانایی رشد در شرایطی که سایر جلبک ها نمیتوانند، را دارد. رشد و تکثیر اسپیرولینا یکی از اولین سبک های زندگی است. قدمت آن به ۳.۶ میلیارد سال پیش می رسد. همچنین به علت شکل مارپیچی آن است که به آن “اسپیرولینا” گفته می شود. در ادامه با نحوه پرورش جلبک اسپیرولینا در خانه آشنا می شویم:

خواص اسپیرولینا

اسپیرولینا دارای خواص فوق العاده ای است. از هر نظر یک غذای فوق العاده در نظر گرفته می شود. اسپیرولینا مقدار قابل توجهی مواد مغذی که در غذاها، گیاهان، غلات و سبزیجات یافت میشود را در بر دارد. اسپیرولینا از ۶۰ درصد پروتئین قابل هضم تشکیل شده است. اسپیرولینا غلظت بالایی از بتاکاروتن، ویتامین B-12، آهن، مواد معدنی و اسیدهای چرب بسیار مهم که کمیاب هستند (مانند گاما لینولئیک اسید) را دارد.

اسپیرولینا دارای طیف وسیعی از آمینواسید ها، کلروفیل، رنگدانه آبی، فایکوسیانین است. و همچنین دارای خاصیت آنتی اکسیدان بالا است. اسپیرولینا شامل همه ی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری بدن انسان می باشد. جلبک اسپیرولینا خواص متنوعی از جمله تغذیه، کمک به بهبود سرطان، کمک به به بهبودی افسردگی را دارد.

چندین تحقیق علمی نشان میدهد که اسپیرولینا توانایی مهار سرعت رشد سلول های ویروسی را دارد به ویژه مشخص شده است که ۵ تا ۱۰ میلی گرم/میلی لیتر اسپیرولینا ویروس HIV را که به عنوان ویروس ایدز شناخته میشود را مهار میکند. اسپیرولینا با پروتئین و مواد مغذی بسیاری که دارد به یک مکمل غذایی ایده آل و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن تبدیل شده است.

ده مورد از مزایای استفاده از ۵ تا ۱۰ گرم اسپیرولینا در روز:

 1. باعث افزایش مقدار CD4 میشود- سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند و خصوصاً برای بیماری ایدز مفید است. Spirulina Powder MAJ
 2. باعث افزایش مقدار RNA میشود که نتیجه آن انرژی بیشتر است.
 3. بتاکاروتن (۱۰ برابر بیشتر از هویج) که یک منبع عالی از آنتی اکسیدان ها است. با بیماری های مختلف مبارزه میکند. همچنین برای سلامتی چشم و بینایی مفید است.
 4. حاوی پروتئین سبزیجات و آمینواسید برای ساخت عضله است. غلظت بالایی از ویتامین ب؛ که نه تنها کربوهیدرات و چربی ها را تجزیه میکند بلکه سلامت قلب و عروق را نیز حفظ میکند.
 5. به دلیل غلظت بالای ویتامین B، نه تنها کربوهیدرات و چربی ها را تجزیه می کند، بلکه باعث سلامت قلبی و عروقی نیز می شود.
 6. یک ضدااتهاب عالی است که این مزیت برای کسانی که از بیماری آرتروز رنج میبرند بسیار ضروری می باشد.
 7. خاصیت ضد پیری دارد.
 8. باعث سلامتی گوارش میشود.
 9. حاوی مکمل های آهن است که به راحتی در بدن زنان و کودکان جذب میشود.
 10. حفاظت آنتی اکسیدانی باعث کاهش سرطان می شود.

خواص و تاثیر جلبک اسپیرولینا از نظر موسسات و سازمان های جهانی

 • سیستم ایمنی بدن را به صورت معجره آسایی تقویت میکند (بنیاد تحقیقات پزشکی سانفرانسیسکو)
 • قدرتمند ترین غذای جهان (biotech-firm.com)
 • اسپیرولینا یک غذای ایده آل برای انسان است (توصیه های ملل متحد)
 • اسپیرولینا غذایی برای نسل آینده (منتشر شده توسط سازمان کشاورزی ایالات متحده)
 • اسپیرولینا به دلایل متعدد یک غذای فوق العاده و کامل است. غنی از آهن و پروتئین می باشد. و برای کودکان بدون هیچ گونه مشکل و عوارض قابل استفاده است. ما که آن را یک غذای خوب میدانیم (سازمان کشاورزی ملل متحد، سوییس، ۸ ژوئن ۱۹۹۳)
 • اسپیرولینا توسط کنفرانس غذای جهانی ملل متحد در سال ۱۹۷۴ به عنوان بهترین غذا برای نسل آینده اعلام شد.

شما به سادگی میتوانید اسپیرولینا را در منزل پرورش دهید.

پرورش اسپیرولینا در خانه میتواند کار بسیار هیجان انگیزی باشد. این یک فعالیت مناسب حتی با کودکان خود است. اگر شما برای داشتن یک زندگی سالم هزینه می کنید، بوسیله جلبک اسپیرولینا می توانید  پول خود را پس انداز کنید! آیا میدانستید که اسپیرولینا تازه ۳برابر قوی تر از اسپیرولینا خشک شده است! شما باید حداقل یکبار اسپیرولینا تازه را بدون مقایسه امتحان کنید!

یک خبر خوب: پرورش اسپیرولینا در منزل به سختی داشتن یک آکواریوم ماهی زینتی می باشد! پرورش جلبک اسپیرولینا یک راه دوستدار محیط زیست برای تولید و مصرف کامل پروتئین است!

final pond

در واقع پرورش اسپیرولینا (در خانه یا در یک مزرعه کوچک) مقدار کمی آب و انرژی مصرف میکند و بهتر از هرچیزی: اسپیرولینا میتواند در فضای باز یا فضای بسته رشد کند. این یکی از مهم ترین کارهایی است که شما میتوانید برای سلامتی خود انجام دهید. بخاطر همین دلایل می باشد که شرکت ناسا از جلبک اسپیرولینا استفاده میکند. و سازمان جهانی غذا و دارو (FAO) آن را به عنوان غذایی برای نسل آینده معرفی می کند. شما میتوانید اسپیرولینا را برای خودتان در آکواریوم کوچکی در کنار پنجره که آفتاب گیر است پرورش دهید یا اگر که خانواده پرجمعیتی دارید میتوانید یک حوضچه کوچک را در حیاط خانه خود راه اندازی کنید! شما قبل از شروع به پرورش اسپیرولینا باید چند نکته مهم را درنظر بگیرید.عناصر اصلی برای موفقیت در رشد اسپیرولینا خود در خانه عبارتنداز:

چه چیزهایی برای پرورش جلبک اسپیرولینا در خانه لازم است؟

 1. مخزن یا حوضچه: اندازه آن به مقدار اسپیرولینا که میخواهید برداشت کنید بستگی دارد. یک تانک ماهی متوسط برای خانواده ۴نفره کافی خواهد بود. برای نصب و راه اندازی، به طور متوسط، شما میتوانید ۱۰۰ تا ۱۲۰ گرم اسپیرولینا خشک در هر متر مربع برداشت کنید.
 2. محیط کشت (culture medium): که از آب + غذا برای اسپیرولینا درست شده است. (1-سدیم بی کربنات (اگر گاز CO2 در دسترس نباشد) 2-منیزیم سولفات. 3-پتاسیم نیترات 4-سیتریک اسید 5-نمک معمولی 6-اوره 7-کلسیم کلرید 8-سولفات آهن 9-آمونیوم سولفات).
 3. تجهیزات برداشت (Harvesting equipment)
 4. استوک اسپیرولینا برای شروع کاشت.
 5. قفسه های خشک کن (Drying racks) اگر قصد دارید بیش از مصرف روزانه خود اسپیرولینا برداشت نمایید، باید آن را در حالت خشک شده نگه داری کنید.

پارامترهای مهم برای رشد اسپیرولینا در منزل

روشنایی

اولین پارامتر روشنایی است. اسپیرولینا مانند یک گیاه برای ادامه ی حیات به نور احتیاج دارد، (در واقع اسپیرولینا یک سیانوباکتری است اما برای فتوسنتز به نور احتیاج دارد). برای اطلاعات بیشتر از اینکه میزان مناسب نور برای اسپیرولینا خود در منزل چقدر است این صفحه را مطالعه نمایید.

درجه حرارت

وقتی که شما نور را برای اسپیرولینا خود فراهم کردید، قدم بعدی این است که مطمئن شوید درجه حرارت مناسبی برای سیانوباکتری خود ایجاد کرده اید. در این مرحله هیچ چیز پیچیده ای وجود ندارد، اسپیرولینا در دامنه وسیعی از دما رشد میکند اما در دامنه کوتاه تر، جلبک اسپیرولینا حداکثر بازدهی را دارد. در اینجا میتوانید راجب این موضوع بیشتر مطالعه نمایید.

تحرک

قدم بعدی در پرورش اسپیرولینا در خانه، این است که از هوادهی درست در حوضچه یا مخزن مطمئن شوید. به این علت که رشته های اسپیرولینا نور و کربن دی اکسید کافی برای رشد نیاز دارند.

محیط کشت

در آخر مهم ترین قدم این است که از محیط کشت درست و آب با کیفیت برای رشد مطلوب اسپیرولینا مطمئن شوید. این مسئله میتواند در ابتدا بسیار پیچیده و گیج کننده باشد. اما پس از چند بار تلاش کردن بسیار ساده تر میشود .  و هر زمان که بخواهید میتوانید اسپیرولینا تازه میل کنید!

همچنین شما همراهان گرامی پارس جلبک جهت تهیه استوک تازه و غذای آماده از فروشگاه دیدن فرمایید.

20 دیدگاه برای “پرورش جلبک اسپیرولینا – (پرورش اسپیرولینا در خانه)

 1. ABALFAZL گفته:

  سلام من یک محصلم وبرای پروژه درس زیست شناسی میخوام پرورش بدم
  فقط اون مواد مغذی چیه ؟ ازکجا گیر بیارم؟
  بذرش را ازکجا پیدا کنم ؟و…
  ممنون❤

 2. حسام گفته:

  سلام، در شرایط آکواریومی، با استوک و کود شرکت شما، در هر لیتر ما چند گرم پودر برداشت خواهیم کرد.

  • admin
   admin گفته:

   سلام به شما دوست عزیز. با توجه به چهار عامل رشد (نور، دما، محیط کشت و چرخش محیط) بین نیم گرم تا یک و نیم گرم در لیتر میتونید برداشت کنید. هرچه شرایط فراهم تر باشه حجم تولید هم بیشتر میشه

 3. Abolfazl گفته:

  سلام چقدر طول میکشه ک اماده شه
  یعنی مواد اولیه رو ازتون تهیه کنیم تو یه استخر ۳*۴ شروع کنیم چقدر زمان میبره ک جلبکمون قابل برداشت باشه

  • admin
   admin گفته:

   سلام دوست عزیز. جلبک با توجه به چهار عامل اصلی ( نور، دما، چرخش محیط، و محیط کشت) بین 7 روز تا 14 روز دوره رشدش کامل میشه. شما توی هر مرحله و حجمی که باشید این مقدار زمان نیاز هست که یا به مرحله برداشت برسید و یا افزایش حجم بدید به سطح کشت خودتون.
   اگر باز هم سوالی هست در خدمت هستیم.

  • admin
   admin گفته:

   سلام دوست عزیز و همراه گرامی پارس‌جلبک
   برای شروع کامل و دریافت آموزش تخصصی از گروه ما، کافیه که وارد لینک صفحه محصول استارتر اسپیرولینا ۵۰۰cc گرید آزمایشگاهی + بسته پشتیبان راه بشید و ثبت سفارش کنید. همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت و راهنمایی های لازم رو بهتون میدیم.

   ما موفقیت شما رو تضمین میکنیم و درصورتی که توی این کار موفق به کسب درآمد نشدین، وجه پرداختی به شما برگشت داده خواهد شد.

   • دعا گفته:

    سلام.آیا واقعا تضمینی برای فروش محصول هست.آیا بعداز تولید محصولمون روی دستمون نمیمونه.آخه توی سایتی خوندم که این محصول به صورت آماده وارد کشور میشه.آیا درداخل کشور مرکزی برای فرآوری وخرید محصول ما در حد تولید خرد وخانگی وجود داره .خواهش میکنم دلسوزانه واقعیت رو بفرمایید چون منم جزو کسانی هستم که قصد شروع کار تولید جلبک رو دارم.ممنونم

    • admin
     admin گفته:

     سلام. بله اینکه وارد میکنند واقعیت داره و حتی به اسم تولید داخل میفروشند که حتی توی داروخانه هام موجوده ازشون!
     اما دلیل نمیشه شما موفق نشید. اگر واقعا قصد دارید موفق بشید، میتونید آموزش های ما رو تهیه کنید چون به صورت عملی و حین کار هست. و اینکه در صورتی که نتونید موفق بشید هزینه آموزش کامل برگشت داده میشه بهتون.

 4. زارعی گفته:

  سلام آیا این جلبلک در کشاورزی هم کابرد داردو آیا در آبهای روان نیز قابل کشت است؟

  • admin
   admin گفته:

   سلام دوست عزیز.
   بله در کشاورزی جهت غنی سازی کودها از آن استفاده می‌شود
   در آبهای روان ممکن نیست، چون خطر آلودگی توسط عوامل محیطی یا انواع جلبک های دیگر هم وجود داره

  • admin
   admin گفته:

   سلام. خیلی ممنونیم از اینکه مطالب سایت ما را مطالعه کردید.

   امیدواریم بتونیم همیشه همراه شما باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .